Колко вероятно е да се доверите на робот в дома ви?

Интердисциплинарен екип на Университета в Канзас, ръководен от психолога по отношенията Омри Гилат, публикува нова статия в списанието Computers in Human Behaviour. Според нея доверието на хората в роботите и изкуствения интелект като цяло, е тясно свързано с техните човешки взаимоотношения във връзките или като цяло със стила на привързаност към другите хора.

Изследването показва за първи път, че хората, които прекомерно се терзаят с връзките си с хората, имат по-малко доверие и към роботите. Важното е, че изследването също така предполага, че доверието в изкуствения интелект може да бъде увеличено чрез напомняне на хората за техните сигурни взаимоотношения с други хора.

Grand View Research оцени глобалния пазар на изкуствен интелект на 39,9 милиарда долара през 2019 г., като се очаква да се разшири със сложен годишен темп на растеж от 42,2% от 2020 до 2027 г. Липсата на доверие обаче остава ключова пречка за приемането на нови роботизирани технологии в сферата на изкуствения интелект.

Новото изследване на Gillath предлага нови начини за повишаване на доверието в роботите.

В три проучвания беше доказано, че стилът на привързаност, за който се смята, че играе централна роля в романтичните отношения и отношенията родител-дете, също влияе на доверието на хората в изкуствения интелект.

Ето някои от основните констатации на изследването:

– Тревожността при привързаността на хората предсказва по-малко доверие в изкуствения интелект на роботите.

– Повишаването на тревожността от привързаността намалява доверието в използването на роботи в дома.

– И обратно, повишаването на сигурността в една връзка увеличава доверието в роботите.

„Повечето изследвания за доверието в изкуствения интелект се фокусират върху когнитивните начини за повишаване на доверието. Тук ние възприехме различен подход, като се съсредоточихме върху„ релационно афективен „начин за повишаване на доверието, виждайки робота като партньор или член на екип, а не като устройство,“ каза Гилат, професор по психология в KU.

„Намирането на асоциации между стила на привързаност – индивидуална разлика, представляваща начина, по който хората се чувстват, мислят и държат в близки отношения – и нейното доверие в роботика проправя пътя към нови разбирания и потенциално нови намеси за предизвикване на доверие.“

Научният екип включва изследователи от широк спектър от дисциплини, включително психология, инженерство, бизнес и медицина. Този интердисциплинарен подход предоставя нова перспектива за разбиране на изкуствения интелект, доверието и асоциациите с релационни и афективни фактори.

„Констатациите показват, че можете да прогнозирате и да увеличите нивата на доверие на хората към роботите въз основа на ранните им взаимоотношения с хората“, каза Гилат. „Това има потенциал да подобри приемането на нови технологии и интегрирането на роботи на работното място.“

Вашият коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment